У статті розглянуто питання походження та функціонування терміна ‘потебніанство’. Проаналізован розвиток семантики терміна в лексикографічних джерелах і наукових працях. З’ясовано значення слова-поняття потебніанство в потрактуванні учнів, послідовниківі прихильників наукових поглядів О.О. Потебні.
Акцентовано на історії виникнення цього терміна, закоріненій в багатогранній особистості самого О.О. Потебні, з одного боку, та в історії Харківської філологічної школи, з іншого. За матеріалами мемуаристики потебніанців (А.Г. Горнфельд, В.І. Харцієв, Д.І. Багалій, Д.І. Овсянико-Куликовський, М.Ф. Сумцов, О.В. Ветухов) схарактеризовано риси науково-педагогічної творчості О.О. Потебні й окреслено теоретико-методологічні аспекти багатогранної діяльності вченого, які лягли в основу його наукової школи, що й дістала назву потебніанство.
Розкрито первинне значення поняття потебніанство, уперше вжите й потрактоване в наукових працях О.В. Ветухова («Потебніанство» (1923), «Акад. М. Сумцов та потебніянство» (1926), Д. Багалія «Олександр Опанасович Потебня» (1924), М. Сумцова «До історії наукового впливу О.О. Потебні» (1926)), та визначено його семантичне наповнення: духовна основа, розвиток наукових ідей О.О. Потебні, послідовники О.О. Потебні, наукова спад&щина О.О. Потебні, наукова школа О.О. Потебні. Простежено еволюцію терміна потебніанство після 30-х рр. ХХ ст., коли з огляду на світоглядно-ідеологічні тенденції він був вилучений із наукового дискурсу й набув негативної конотації. Наголошено на том&у, що слово-поняття потебніанство використовують учні, послідовники й прихильники наукових поглядів О.О. Потебні на позначення оточення учителя та застосування ідей ученого до пояснення нових явищ гуманітарного знання. З’ясовано значення слова-понятт&я неопотебнянство, вживаного в сучасних літературознавчих дослідженнях.
Для перевірки можливості замовлення цієї складової частини перейдіть на головний документ!