Currently, the prevalence of HIV in people who inject drugs in Ukraine is over 22 %. Medication-assisted treatment (MAT) is an effective evidence-based means of HIV prevention in people who inject drugs (PWID). The objective of this article was to present the overview of medication-assisted program in Ukraine. Descriptive statistics were used to summarize the open-access official data as well as the results of most recent studies in the field of research to analyze and describe the current state of MATprogram for PWID. Presented results summarize demographic, clinical data and access to psycho-social support of PWID on MAT in Ukraine as well as present effective approaches for program scale up for prevention of HIV transmission in people who inject drugs in Ukraine.
Згідно з річним звітом UNAIDS, у 2018 р. в усьому світі у людей, які вживають ін"єкційні наркотики (ЛВІН), було у 28 разів менше шансів жити з ВІЛ, ніж у населення загалом. Розпад Радянського Союзу спричинив сплеск вживання опіоїдів у 90-х рр. минулого століття в межах колишніх республік, і нині Україна переживає одну з найважчих епідемій ВІЛ у Східній Європі. За останніми даними Національної служби здоров"я України, у 2019 р. кількість офіційно зареєстрованих ЛВІН в Україні станови&ла близько 40 тис. Утім, за підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров"я (ВООЗ), у 2019 р. в Україні було понад 346 тис. ЛВІН, що становить 0,8 % від дорослого населення України. Останнє національне інтегроване біологічне поведінкове опитува&ння серед ключових груп населення, проведене у 2018 р., зафіксувало поширеність ВІЛ серед ЛВІН до 22,0 %, що становить понад 60 % від усіх випадків ВІЛ у країні.
Станом на січень 2021 р. у країні офіційно зареєстровано 136 965 осіб, які живуть з ВІЛ&. Попри те, що вживання ін"єкційних наркотиків є одним із ключових чинників передачі ВІЛ, за даними Центру громадського здоров"я МОЗ України, наразі в Україні лікування ВІЛ отримують лише 8424 ВІЛ-позитивні ЛВІН, що становить 2,4 % від передбачуваної& кількості ЛВІН, які потребують ВІЛ- лікування.
Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ), яка є ефективним, базованим на доказах втручанням для профілактики ВІЛ серед ЛВІН, агоністами опіоїдів була запроваджена в Україні у 2004 р. Наразі ЗПТ доступна в &усіх областях України: станом на 01.01.2021 р. ЗПТ отримують 15097 пацієнтів, які лікуються у 246 медичних закладах, що становить 5,4 % від оцінної кількості ЛВІН у країні порівняно із 20 %, рекомендованими ВООЗ для ефективної профілактики ВІЛ серед &ЛВІН.
Отже, мета статті - огляд стану програми ЗПТ в Україні з використанням офіційної статистики та результатів останніх досліджень, а також узагальнення ефективних бар"єрів та підходів до розширення програми ЗПТ для профілактики передачі ВІЛ серед& людей, які вживають наркотики ін"єкційним шляхом.