Ліга маку. Національна академія медичних наук України в час випробувань
Рік:
2024
Сторінок:
С. 8
Тип документу:
Стаття
Головний документ:
Україна молода. 29 травня (№ 21/22). - Київ, 2024
Анотація:
Зайнятість президента НАМН академіка Віталія Цимбалюка виявилась настільки щільною, що інтерв"ю, заплановане місяць тому, вдалося записати лиш напередодні Дня науки, що й був імпульсом до розмови. Бесіда поєднала сьогоденне й непроминальне в турботах і міркуваннях знаного вченого — як і в діяльності структури, яку він очолює.
Що вас потішило найбільше в надбаннях медицини цього часу, що слугуватиме їй найплідніше? — "З фундаментальних зрушень — розшифровка геному людини. Приватний ефект: у США, Європі та й навіть у Китаї будь-хто за 100 доларів може встановити своє походження ледь не з пращурів. Усе ж вельми цікаво дізнатись, чий ти посланець! Що ж до науки, то вміння декодувати геном відкрило їй неозорі перспективи вивчення й редагування молекули, відповідальної за спадковість, а медицині — здатність краще діагностувати й долати спадкові хвороби.
На друге місце в рейтингу новітніх завоювань медицини я поставив би використання стовбурових клітин, що є й моїм давнім науковим зацікавленням. Напрям постав бурхливо і багатообіцяюче й не розчарував результатом: ми вже навчилися вилучати стовбурові клітини не лише з ембріональних, а й із соматичних тканин". Однак найгучніша сфера наукових розвідок нині — штучний інтелект та його інваріанти, до того& ж спритно переведені в мілітарний план. — "Мозок, звісно, — найзагадковіший орган людини, що неослабно надить учених безмежжям можливостей задіяти його здатності задля прогресу. Неосяжний витвір Природи! Надскладна нейромережа, де навіть статистично& йдеться про астрономічні величини! В ній, скажімо, більш ніж 100 мільярдів нейронів, в кожного з яких — до 100 тисяч з’єднань, що невпинно поновлюються. Якщо їх умовно викласти в нитку, її довжина дорівнюватиме 14 відстаням до Місяця! В нашій голові& — цілий Всесвіт. Гігантський потенціал вивчення й застосування! Вражаюча міць в усьому — інтелекті, пам’яті, мисленні, мотиваціях, механізмах сприйняття й аналізу, проєктуванні себе в часі й просторі".