Congresses of natural scientists and mathematicians in the “Bulletin of experimental physics and elementary mathematics” (1886–1917): Analysis of publications
З’їзди й конгреси природознавців і математиків у “Віснику дослідної фізики та елементарної математики” (1886–1917 рр.): Аналіз публікацій.
У статті представлені результати дослідження публікацій у «Віснику дослідної фізики та елементарної математики», що видавався в Києві та Одесі протягом 1886–1917 рр., про організацію, проведення та результати вітчизняних і закордонних з’їздів та конгресів математиків і природознавців. Журнал був неофіційним періодичним друкованим виданням математичного відділення Новоросійського товариства дослідників природи. Дослідження проведене з метою здійснення змістовного та кількісного аналізу текстів публікацій журналу, в яких висвітлюються матеріали таких зібрань науковців та педагогів. Авторами для змістовного аналізу предмету дослідження використовувалися наукові методи, а в процесі кількісного аналізу –квантифікація тексту, збирання емпіричних даних, їхнє узагальнення та математико-статистична обробка. У результаті проведеного дослідження матеріалів журналу про з’їзди та конгреси математиків і дослідників природи протягом всього періоду його видання автори дійшли таких висновків. Матеріали журналу про з’їзди та конгреси завсі роки його видання становили трохи бі&льше 4% його загальної площі. Усі вітчизняні з’їзди природодослідників та математиків, які збиралися протягом періоду видання журналу, були висвітлені на його сторінках (це майже 2/3 від всього обсягу інформації журналу про такі зіб&рання науковців та педагогів). При цьому способи подання інформації та її обсяг суттєво відрізнялися за різними зібраннями в залежності від наявності мотивів обох складів редакційної колегії. Мотивами розміщення інформації були: а) наявність в роботі& зібрань педагогічної складової; б) наукова (або педагогічна) значимість доповідей та учасників зібрання; в) доступність якісних матеріалів про зібрання; г) наявність журнального місця. Міжнародні з’їзди та конгреси висвітлювалися вісником нерегулярн&о, мотиви для розміщення в журналі інформації про такі зібрання були аналогічними. Починаючи з 1901 року редакція збірника впровадила до практики представлення матеріалів про наукові й педагогічні з’їзди та конгреси відпрацьовану протягом поп&ередніх років існування журналу схему: а) оголошення про подію; б) публікація положення (статуту, програми) події; в) опис підготовки до події; г) огляду особливостей проведення події; д) презентація текстів важливих виступів. Така схема пре&зентації зібрань була запроваджена вперше в науково-популярній та навчальній періодиці Російської імперії. Педагогічна складова була найбільш вагомим мотивом для обох складів редакції Вісника при прийнятті рішення щодо особливостей та обся&гів висвітлення матеріалів про роботу вітчизняних та закордонних з’їздів і конгресів. Матеріали Вісника (та інших подібних видань того часу) про висвітлення роботи вітчизняних та закордонних з’їздів і конгресів викладачів та дослідників &природи і математики, у яких розкривається зміст просвітницької діяльності знаменитих вчених та педагогів, є важливим елементом джерельної бази біографічних досліджень, які проводять історики науки.