Київський національний університет імені Тараса Шевченка ρадіоφізичний φакультет

Говорун Дмитро Миколайович

1950 р.н., професор,член-кореспондент НАН України

Закінчив з відзнакою радіофізичний факультетКиївського університету в 1972 р. В 1972-76 рр. навчався в аспірантурі на кафедрі нелінійної оптики. В 1987 р. захистив кандидатську дисертацію “Проявление внутри- и межмолекулярных взаимодействий в колебательных спектрах некотрых жидкостей” (науковий керівник чл.-кор. АН УРСР, проф. Конділенко І. І.; науковий консультант проф. Коротков П. А.). В 1999 р. захистив докторську дисертацію “Фізико-хімічні механізми біомолекулярного впізнавання” (науковий консультант акад. НАН України, проф. Мацука Г. Х.).

Працював в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України старшим науковим співробітником відділу молекулярної біофізики (1988-95 р.р.), з 1995 р. – завідувач відділу молекулярної біофізики, з 2006 р. – відділу молекулярної та квантової біофізики. З 2003 р. – заступник директора Інституту з наукової роботи.

Отримав вчене звання старшого наукового співробітника (1991 р.), професора (2004 р.) за фахом “біофізика”. В 2006 р. його обрано член-кореспондентом НАН України (спеціальність “Молекулярна біофізика”).

Є заступником головного редактора журналу “Біополімери і клітина”, членом редакційної колегії журналів “Фізика живого”, “Ukrainica Bioorganica Acta” та “Физика молекул”.

Читає курс лекцій “Фізика біологічних систем” на кафедрі медичної радіофізики радіофізичного факультету.

Ним розроблено фізико-хімічну концепцію функціонування біополімерів. В її рамках вперше створено низку молекулярних моделей структурно-функціональної поведінки ДНК і вперше виявлено і охарактеризовано на квантовому рівні нові фізико-хімічні властивості двоспіральної ДНК. Вперше також доведено, що комплементарність основ ДНК не є їхньою внутрішньою властивістю, а жорстко контролюється ДНК-полімеразою, і представлено елементарні квантові механізми мінімізації ДНК-полімеразою спонтанних точкових мутацій.

Під його керівництвом захищено 3 кандидатські дисертації.

Нагороджений Грамотою Верховної Ради України, медаллю “В память 1500-летия Киева”, "Знаком Пошани" Київського міського голови, низкою Почесних грамот, Відмінник освіти України, має нагрудний знак “Изобретатель СССР”.

Опублікував понад 310 наукових праць, з яких 45 – авторські свідоцтва на винаходи та патенти.

© 2007, Радіофізичний факультет Автори