Київський національний університет імені Тараса Шевченка ρадіоφізичний φакультет

Наумовець Антон Григорович

1936 р.н., професор, академік НАН України, віце-президент НАН України, Лауреат Державних премій СРСР і України, Заслужений діяч науки і техніки України

Закінчив з відзнакою радіофізичний факультет у 1957 р. З цього часу він безперервно працює в Інституті фізики НАН України. У 1959-63 рp. навчався в аспірантурі під керівництвом чл.-кор. АН УРСР Моргуліса Н.Д. Кандидатську дисертацію захистив у 1964 р., докторську - в 1973 p. Професор з 1984 р., у 1990 р. його обрано член-кореспондентом, а в 1997 р. - академіком НАН України. З 1981 р. очолює відділ фізичної електроніки Інституту фізики НАНУ, в 1993-98 рp. був заступником академіка-секретаря Відділення фізики і астрономії НАНУ, а в 1998 р. обраний академіком-секретарем , з 2004 р. - Віце-президент НАНУ.

Протягом 15 років є викладачем радіофізичного факультету. Читає спецкурси з фізики поверхні твердих тіл.

Основні наукові роботи присвячені атомній структурі і електронно-емісійним властивостям поверхонь, фазовим переходам на поверхнях твердих тіл, поверхневій дифузії, фізичним явищам у системах наночастинок. Одним з перших у світі почав систематичні дослідження адсорбційних явищ на поверхнях з відомою атомною структурою - гранях монокристалів, що дозволило з'ясувати особливості взаємодії атомів і молекул на поверхнях, зокрема, експериментально обґрунтувати наявність їх далекосяжної взаємодії. В останні роки очолюваний ним відділ фізичної електроніки веде активні розробки електронних емітерів на основі острівцевих металічних плівок з керованою структурою, а також діелектричних плівок.

Є автором і співавтором понад 160 наукових робіт, у тому числі двох монографій. Одна з них ("Двумерные кристаллы".- Київ: Наукова думка, 1988 p., англійський переклад у США 1992 р.) є першою в світі монографією про двовимірні кристали на поверхнях твердих тіл. Він є членом редколегій ряду вітчизняних журналів ("Українського фізичного журналу" і "Физики низких температур") і зарубіжних ("Surface Science" (Голандія), "Journal of Physics D: Applied Physics" (Велика Британія), "Physics of Low-Dimensional Structures" (Росія), віце-президентом Українського вакуумного товариства і членом секції "Наука про поверхні" Міжнародного союзу з фізики і техніки вакууму.

© 2007, Радіофізичний факультет Автори