Київський національний університет імені Тараса Шевченка ρадіоφізичний φакультет

Калайда Олексій Феофілович

932 р.н., доцент, завідувач кафедри, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки

Закінчив механіко–математичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка в 1957 р. В 1957-59 рр. працював в обчислювальному центрі університету. В 1959-62 рр. - аспірант механіко–математичного факультету. Кандидатську дисертацію «Теореми про середнє і їх застосування» захистив у 1965 р. (науковий керівник проф. Бондаренко П.С.). Після закінчення аспірантури працював в обчислювальному центрі, а з 1962 р. — на кафедрі математики та математичної фізики спочатку асистентом, а з 1969 р. – доцентом. В 1975-86 рр. - завідувач кафедри математики та математичної фізики.

Основний напрям наукових досліджень — обчислювальна математика. Основні наукові результати:

  • побудовано теорію лінійних інтегро–диференціальних задач;
  • побудовано варіаційне числення для суперпозиції функціоналів;
  • розроблено апроксимаційно–ітеративні методи та методи розщеплення розв’язування операторних рівнянь другого роду;
  • розроблено матричні формули та алгоритми чисельного диференціювання та чисельного інтегрування;
  • розроблено матричні методи розв’язування операторних рівнянь;
  • розроблено двосторонні методи аппроксимації функцій, похідних та інтегралів та двосторонні методи розв’язування операторних рівнянь;
  • досліджено нові класи варіаційних задач з інтегральними, диференціально–інтегральними та інтегро–диференціальними інтегрантами;

Підготував 10 кандидатів наук.

Керував чотирма держбюджетними (п’ятирічними) темами. Автор монографії “Наближені методи розв’язування операторних рівнянь” (спільно з Головачом О.Ф.). Автор підручників: “Диференціальні рівняння” (спільно з Ляшко І.І., Боярчуком О.К., Гаєм Я.Г.), “Математический анализ. В 3 т.” (спільно з Ляшко І.І., Боярчуком О.К., Гаєм Я.Г.). Лауреат Державної премії УРСР у галузі науки і техніки 1989 р. за підручник «Математический анализ», опублікований у 1983–87 рр. Має почесне звання «Соросівський доцент».

Вів науково–дослідни студентські гуртки на фізичному та радіофізичному факультетах. Результатами досліджень в гуртках було 25 наукових праць, опублікованих спільно зі студентами молодших курсів. Опублікував загалом 255 наукових та науково–методичних робіт.

© 2007, Радіофізичний факультет Автори